Najlepszy z Radkowa

W ostatnią niedzielę sierpnia w Ścinawce Średniej odbyły się Dożynki Gminy Radków, a tydzień później, w tym samym miejscu – Dożynki Powiatu Kłodzkiego.
Pogoda nie rozpieszczała, ale też nie przeszkodziła w obchodach Dożynek Powiatu Kłodzkiego, które obyły się 3 września w Ścinawce Średniej. Wśród siedmiu delegacji gminnych nie zabrakło reprezentacji Radkowa na czele z burmistrzem Janem Bednarczykiem oraz starostami gminnymi: Małgorzatą Ginter i Michałem Peszkiem – rolnikami z Ratna Górnego.

Jak co roku, podczas dożynek, odbył się konkurs wieńców. Zgodność z tradycją (kompozycja, forma, użyte materiały, technika wyplatania), różnorodność użytych materiałów (kłosy, ziarno zbóż, owoce), walory estetyczne, nawiązanie formą do tradycyjnych wianków – wszystkie te kryteria spełniał wieniec Gminy Radków, którego jury uznało za najlepszy.
W innych konkursach dożynkowych nasi mieszkańcy też znaleźli się w czołówce. W rywalizacji na najlepszą pajdę chleba ze smalcem wygrało Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki Dolnej, a panie z KGW ze Ścinawki Średniej zajęły drugie miejsce.

Na dożynkowej scenie nie zabrakło też młodych mieszkańców gminy Radków. Wystąpił duet akordeonowy „Kubar” – Kuba i Bartek Syrycowie z towarzyszeniem Zygmunta Szkretki, swojego nauczyciela, na gitarze zagrała Ola Kulig, na trąbce – Magdalena Dworzańska. Dziewczęta są uczennicami sekcji muzycznej w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie. Zespół Ludowy „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej wziął udział w ośpiewaniu wieńca i dał występ na scenie podczas prezentacji ludowych.

Więcej informacji na str. 3 w numerze 296 tygodnika „Noworudzianin” Numer 296
8-14 września 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *