Historia Biblii w Nowej Rudzie

W piątek o godzinie 15.00 kończy się wystawa historyczna w Sali Miedzianej (I piętro) Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, otwarta uroczyście w poniedziałek 19 marca, a zatytułowana „Powstanie Biblii”

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Biblii w Wuppertalu w Niemczech. Kto jeszcze nie widział, ma szansę zdążyć – naprawdę warto. Wstęp wolny!
Jeszcze zaledwie kilka dziesięcioleci temu uważano, że ludzie w czasach Mojżesza w ogóle nie potrafili pisać. W związku z tym myślano, że Biblia wcale nie jest tak stara jak się powszechnie sądzi. Na wystawie można poznać nie tylko historię Biblii, ale również przyjrzeć się rozwojowi sztuki pisania i samego pisma. Podczas wernisażu oglądaliśmy pismo obrazkowe i klinowe na tabliczkach glinianych sprzed 5000 lat, hieroglify egipskie z sarkofagu oraz papirusowe zapiski. Poznawaliśmy etapy rozwoju piśmiennictwa, metody tworzenia pisma oraz narzędzia do jego wykonywania.
Przyglądając się oryginalnym fragmentom hebrajskich zapisów Starego Testamentu, czy zwojom Tory z początku XVIII wieku, mogliśmy niemalże namacalnie uczestniczyć w tej niezwykle precyzyjnej, wymagającej ogromnej wytrwałości, skupienia i czasu, sztuce tworzenia świętych ksiąg świata żydowskiego i chrześcijańskiego. Historia i wiele cennych eksponatów, które zaprezentowano na wystawie, prowadziły nas przez kolejne epoki do czasów współczesnych.
– Jestem szalenie szczęśliwy i dumny, że mogłem otwierać tę najważniejszą wystawę, jaką dane było mi otwierać do tej pory – mówił Wojciech Kołodziej, dyrektor MOK-u.
– „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” – Stefan Drüeke, dyrektor Muzeum Biblii w Wuppertalu, zacytował fragment Ewangelii św. Marka podczas uroczystości otwarcia wystawy w Nowej Rudzie. – To hasło przewodnie naszego muzeum oraz tej wystawy – dodał.
Wystawa od 5 lat wędruje w różnych miejscach w Polsce. Jak dotąd miała miejsce w Warszawie, Katowicach i w innych miastach, również Dolnego Śląska.
Na koniec, każdy ze zwiedzających otrzymał wydruk wspomnianego fragmentu Ewangelii św. Marka, wykonany na miejscu repliką maszyny drukarskiej Gutenberga oraz informator z historią i zdjęciami eksponatów niniejszej wystawy.
Pełną wideorelację z otwarcia wystawy oraz jej zwiedzania można oglądać na naszej stronie www.noworudzianin.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.
Dawid Sarysz

>FOTO GALERIA DOSTĘPNA TUTAJ<

WIDEO RELACJA

Więcej informacji na str. 13 w numerze 323 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 323
23-29 marca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *