Komitety wyborcze zarejestrowane

W ubiegły poniedziałek upłynął termin zgłaszania komitetów w wałbrzyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Zarejestrowano 189 lokalnych komitetów wyborczych. Teraz nadszedł czas na zbieranie podpisów pod listami kandydatów na radnych

Rejestracja lokalnych komitetów wyborczych rozpoczęła się 16 sierpnia, krótko po tym, jak premier Mateusz Morawiecki wyznaczył termin wyborów samorządowych na 21 października. Ewentualna druga tura (wybory burmistrzów i wójta) odbędzie się 4 listopada. W delegaturze KBW w Wałbrzychu wnioski o rejestrację komitetu wyborczego można było składać do poniedziałku 27 sierpnia do godz. 15.30.

Komitety Wyborcze
Z terenu gminy miejskiej Nowa Ruda zarejestrowano dwa komitety: Komitety Wyborczy Wyborców Tomasz Kiliński i Komitet Wyborczy Wyborców Bezpieczna Nowa Ruda. Z terenu gminy Radków również zarejestrowano dwa komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Niezależny (Tłumaczów) i Komitet Wyborczy Wyborców Odnowa dla Radkowa (Radków). Najwięcej, bo aż siedem komitetów zarejestrowanych zostało z terenu gminy wiejskiej Nowa Ruda: Komitet Wyborczy Wyborców „Dobry kierunek” (Bożków), Komitet Wyborczy Wyborców Lepszy Jugów (Jugów), Komitet Wyborczy Wyborców „Rozwijamy Aktywnie Jugów” (Jugów), Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Zwolińskiego (Bartnica), Komitet Wyborczy Wyborców „Sprawdzeni w działaniu” (Jugów), Komitet Wyborczy Wyborców „Wspólna Przyszłość Wspólne Działanie” (Ludwikowice Kłodzkie), Komitet Wyborczy Wyborców „Z ludźmi i dla ludzi”(Jugów).

Mniej wniosków
– Z terenu działania naszej delegatury wpłynęło 190 wniosków o rejestrację komitetów wyborczych. W przypadku jednego z komitetów z terenu Ząbkowic Śląskich odmówiono rejestracji – informuje Anna Podlewska z KBW w Wałbrzychu.
W porównaniu do wyborów samorządowych z 2014 r., w tym roku do delegatury KBW w Wałbrzychu wpłynęło o 103 wnioski mniej.

Kolejne terminy
Przed komitetami, które zarejestrowano, teraz kolejne obowiązki. 6 września upływa czas na zgłaszanie osób na członków terytorialnych komisji wyborczych.
– Natomiast zgłoszenia list kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku przyjmowane będą do 16 września do północy. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można zgłaszać do 26 września, do północy – wylicza Anna Podlewska.

Str. 4 w numerze 344 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 344
31 sierpnia – 6 września 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *