Wielka chińska przygoda

W dniach 17-26 września Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” przebywał na tournée artystycznym w Chinach. Głównym celem wyjazdu był udział w „Heluo Cultural Tourism Festival 2018” w Luoyang

W festiwalu wzięły udział wspaniałe zespoły z Peru, Bułgarii, Chile, Serbii, Meksyku, Słowacji, Argentyny, Chin, Rumuni i Rosji. Nasz zespół bardzo spodobał się organizatorom i publiczności.
– Szczególny entuzjazm i gromkie brawa wywołała śpiewana przez nas po chińsku bardzo popularna piosenka o białej lilii – wspomina Ewa Miś-Krzemińska, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. – Zespół tańczył i śpiewał w Luoyang i w okolicznych miejscowościach, ale mieliśmy również czas na zwiedzanie – dodała.

Jak wspominają uczestnicy tournée, zachwycającym miejscem był Longtan Grand Canyon – cud natury, który tworzą wodospady, twory skalne, strumienie wijące się wśród gór. Tancerze odwiedzili również groty Longmen i świątynię Guanlin, dla Chińczyków miejsca magiczne, wręcz święte oraz pałac i wieżę Tang – siedzibę jedynej cesarzowej Chin. Legendarny klasztor Shaolin, gdzie mieli okazję obejrzeć pokaz walki kung-fu, przywitał wszystkich deszczem. Wielkim przeżyciem był multimedialny, zadziwiający spektakl, który przedstawiał historię Chin, z podkreśleniem roli kobiet w podtrzymywaniu potęgi imperium.
Część turystyczna wyjazdu rozpoczęła się w Pekinie. Zwiedzili Zakazane Miasto, plac Tiananmen, Wielki Mur Chiński, Pałac Letni Cesarza, Stadion Olimpijski – Orle Gniazdo.

– Wielką przygodą okazała się podróż nocnym pociągiem z Pekinu do Luoyang (8 godzin), a potem z Luoyang do Szanghaju (12 godzin) – wspomina jedna z uczestniczek. – Jechaliśmy w jednym, otwartym wagonie z Chińczykami. Było naprawdę miło i egzotycznie. Poczuliśmy prawdziwy chiński klimat – dodaje.
Szanghaj – kolejny punkt chińskiej przygody – to olśniewające, wielokulturowe, tętniące życiem miasto, w którym tradycja i historia przeplata się z nowoczesnością, mieszają się religie, języki, zapachy i smaki…

Do domu wszyscy wrócili nieco zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i spełnieni. Ten wyjazd to nagroda za wiele lat systematycznej, uczciwej pracy, prawdziwej pasji i miłości do folkloru. Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” godnie reprezentował Polskę i Nową Rudę i jest z tego dumny.

– Za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy Tomaszowi Kilińskiemu, burmistrzowi Nowej Rudy, Radzie Miejskiej, Zakładowi Produkcji Automatyki Sieciowej z Przygórza, Wojciechowi Kołodziejowi, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie i jego współpracownikom, Stowarzyszeniu Przyjaciół ZPiT „Nowa Ruda” oraz naszym rodzinom i przyjaciołom – z wdzięcznością mówią uczestnicy tej wielkiej, chińskiej ­przygody.

Str. 9 w numerze 349 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 349
5-11 października 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *