Żłobek w mieście otwarty

Za nami otwarcie jednej z kluczowych inwestycji w Nowej Rudzie – Żłobka Miejskiego Nr 1, który powstał w budynku po byłej szkole nr 7 przy ul. Kłodzkiej. To od blisko 30-lat pierwsza tego typu placówka opiekuńczo-wychowawcza w mieście

W piątek 1 marca w słupieckim żłobku, oprócz licznie przybyłych rodziców ze swoimi pociechami, w uroczystym otwarciu placówki udział wzięli: Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy z zastępcą burmistrza Marzeną Wolińską, Monika Wielichowska, Poseł na Sejm RP, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, wicestarosta kłodzki, Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda, dyrektor Aleksandra Szwec wraz z kadrą pracowniczą żłobka, ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, Tadeusz Malik, przedstawiciel wykonawcy prac remontowych. Obecni też byli liczni dyrektorzy szkół i pracow-nicy urzędu miasta.

Rodzice wraz z maluchami z zaciekawieniem oglądali nowe wnętrza samorządowego żłobka.
– Dzięki żłobkowi będziemy mogli wrócić do pracy. Jest kolorowo i pięknie. Widać, że dzieciom też się tu podoba – mówili zgodnie rodzice.

Pomysł utworzenia pierwszego żłobka w mieście Nowa Ruda powstał już jakiś czas temu. Do zrealizowania pomysłu potrzebne były jeszcze środki finansowe. Tutaj miasto stanęło na wysokości zadania i pozyskało środki z dedykowanych programów. Również miasto wygospodarowało środki na wkład własny. Fundusze udało się pozyskać z dwóch programów: z Regionalnego Programu Operacyjnego „Rodzice Aktywni Zawodowo” oraz z programu rządowego „Maluch 2018+”. W Nowej Rudzie pozyskane środki przeznaczono na zaadaptowanie budynku po byłej szkole podstawowej tzw. „siódemce” i stworzono w nim nowoczesny żłobek. Udało się zrobić gruntowny remont budynku, przygotować nowoczesne sale zabawowo-edukacyjne, sale odpoczynku, szatnię, toalety.

– To pierwszy żłobek w mieście po wielu, wielu latach. Istniała społeczna potrzeba powstania tego typu placówki, w związku z tym mając budynek po Szkole Podstawowej Nr 7 wspólnie z radnymi rady miejskiej podjęliśmy to wyzwanie, aby ten obiekt przystosować i zmodernizować, tak aby mógł powstać pierwszy w naszym mieście żłobek – mówi Tomasz Kiliński. – Pozyskaliśmy na ten cel pieniądze z programu „Maluch 2018+” to kwota 840 tys. zł. Cała inwestycja kosztowała 1.466.100,00 zł. Pozyskaliśmy również ponad 2 mln zł unijnych środków na funkcjonowanie żłobka przez okres dwóch lat. Dzięki temu projektowi i tym pieniądzom rodzice będą ponosić bardzo małe opłaty za przebywanie dzieci w żłobku. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Zarówno wykonawcy, który przez wiele miesięcy realizował to przedsięwzięcie, urzędnikom którzy nadzorowali i pilnowali prac, ale też personelowi żłobka, który pięknie wyposażył sale – dodał burmistrz.

Jeszcze przed uruchomieniem żłobka przyjętych było już 42 wychowanków, utworzono też listę rezerwową chętnych kandydatów. Jakie są pierwsze wyzwania stojące przed dyrektor Aleksandrą Szwec i pracownikami żłobka?
– Myślę, że pierwsze dwa tygodnie będą trudne dla mnie i wszystkich pracowników, trwać będzie adaptacja dzieci. Maluchy będą się musiały przyzwyczaić zarówno do opiekunek, jak i do nowych sal, zabawek i wszyst-kiego co jest tutaj, żeby później móc czuć się tu bezpiecznie i żeby chętnie do nas przychodziły – odpowiada dyrektor Aleksandra Szwec.

Jak już wspominaliśmy Żłobek Miejski Nr 1 w Nowej Rudzie jest pierwszym tego typu obiektem w mieście od ok. 30-lat. Jak twierdzi Tomasz Kiliński, duże zainteresowanie rodziców przyjęciem dziecka do żłobka jest przyczyną do tego, żeby rozważać możliwość uruchomienia kolejnej tego typu placówki.

Str. 3 w numerze 370 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 370
8-14 marca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *