500+ oraz 300+ – złóż wniosek on-line

Od dziś (1 lipca), można składać przez internet wnioski o świadczenie wychowawcze na każde dziecko – 500 plus, oraz wyprawkę szkolną – 300 plus, a za miesiąc ruszy przyjmowanie wniosków w formie papierowej.

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze, tak zwane 500 plus, przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Do tej pory 500 złotych na pierwsze dziecko otrzymywały tylko rodziny o niskich dochodach. Liczba dzieci objętych pomocą wzrośnie więc w kraju z 3,4 do 6,8 mln. I już od 1 lipca można starać się o świadczenie wychowawcze wypłacane na nowych zasadach. Przez pierwszy miesiąc wnioski będą przyjmowane tylko przez internet – za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, platformy usług elektronicznych ZUS i portalu Emp@tia.

Także od dzisiaj, również tylko on-line, można starać się o 300 zł na wyprawkę szkolną przyznawane w ramach programu „Dobry start”. Elektroniczne wnioski trzeba składać przez te same portale, co dla 500 plus.

500 plus – wniosek w papierowej formie od 1 sierpnia
Od 1 sierpnia, zarówno o 500 plus, jak i 300 plus, można będzie starać się w tradycyjnej, papierowej formie – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Kiedy pieniądze?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodziny, które złożą wnioski o 300 plus w lipcu i sierpniu, mają gwarancje otrzymania pieniędzy do końca września, w przypadku 500 plus – nawet do końca października.Składający wnioski po wakacjach mogą czekać na wypłaty przez kolejne dwa miesiące.

Wniosek o 300 plus trzeba złożyć najpóźniej do 30 listopada (potem prawo do wyprawki szkolnej w danym roku wygasa). O 500 plus można starać się w dowolnym terminie, ale złożenie wniosku do 30 września gwarantuje wypłatę z wyrównaniem od lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *