Koronawirus w Polsce

Podczas środowej (11 marca) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa od poniedziałku 16 marca zamknięte zostaną wszystkie placówki edukacyjne w całej Polsce na 2 tygodnie.
– Już od czwartku (12 marca) te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. W czwartek i w piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci – powiedział Mateusz Morawiecki.
Tuż po ogłoszeniu tej decyzji kolejne szkoły na naszym terenie wysyłały odpowiednie informacje za pomocą portali społecznościowych, szkolnych aplikacji itp.
Ta decyzja nie wpływa, na razie, na terminarz obecnego roku szkolnego. Jeżeli będzie taka potrzeba będą podejmowane dalsze decyzje w tej sprawie.

Warto wiedzieć, że dla rodziców przewidziany jest zasiłek opiekuńczy na ten czas, który należy się zarówno mamie jak i tacie (rodzice decydują które skorzysta z tej możliwości – zasiłek wpłacany będzie tylko jednej osobie).
– Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni, ale uwaga – tylko dla dzieci do lat 8. Potwierdziła to w środę na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zasiłek ten wynosi 80% wynagrodzenia i można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Co zrobić aby otrzymać zasiłek?
– Tutaj nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Wymagane jest złożenie oświadczenia u pracodawcy – tłumaczyła w środę minister rodziny.
Wzór oświadczenia można pobrać na stronie ZUSu lub >TUTAJ<.
– Nauczycielom za ten okres należy się wynagrodzenie – poinformował Minister Edukacji.
Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy.
Minister apelował również, szczególnie do maturzystów, żeby nie traktować tych dwóch tygodni wolnych od zajęć w szkole jako dodatkowe ferie tylko przygotowywać się samodzielnie do egzaminów.
– To nie są ferie, to nie są wakacje! Nudy nie zabijamy na mieście! Placówki edukacyjne i kulturowe za-mknięto po to, by młodzież siedziała w domu i nie roznosiła wirusa. Młodzi głównie chorują niemal bezobjawowo, ale są też najbardziej mobilni, w związku z czym stanowią największe zagrożenie przy zakażaniu innych – napisał na Twitterze Dariusz Piontkowski.

Zaapelowano również do rodziców aby starali się nie zostawiać dzieci pod opieką dziadków. Osoby starsze są w grupie ryzyka. Dzieci łatwo przenoszą koronawirusa ale dla nich nie stanowi on takiego zagrożenia jak dla osób starszych i schorowanych. Dzieci często przechodzą chorobę wręcz bezobjawowo lub z niewielkimi objawami, natomiast osoby starsze, zarażone przez dzieci, mogą mieć komplikacje, a ich zdrowie, a nawet życie, może być zagrożone.

Jest to sytuacja nadzwyczajna i wymaga zbiorowej odpowiedzialności za siebie i innych, głównie seniorów. Warto pamiętać o osobach starszych, o pomocy im w zakupach i załatwianiu spraw.

Zamknięte są również centra kultury, muzea, kina.

Warto też wiedzieć, że osoby przewlekle chore nie muszą udawać się do lekarza np. celem wypisania recepty na kontynuację leczenia czy uzyskania zwolnienia lekarskiego. Wystarczy zadzwonić na infolinię tel. 800 190 590, a uzyskamy e-receptę i e-zwolnienie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w trybie pilnym chce wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Włosi już wprowadzili przepisy, które umożliwiają bezkosztowe odroczenie spłat kredytów hipotecznych.
Właściciele firm w Polsce już mogą liczyć na bezkosztowe odroczenie składek ZUS, podatków PIT, CIT i VAT w związku z koronawirusem.

Kolejne informacje będziemy publikować na www.noworudzianin.pl oraz na naszym profilu na www.facebook.com/Noworudzianin

Str. 15 w numerze 419 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 419
13-19 marca 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *