Koronawirus – sytuacja obecna

Czwartek 19 marca godz. 13.00. Ponad 227 tysięcy zarażonych i ponad 9200 ofiar śmiertelnych na całym świecie – takie są statystyki działań koronawirusa

Statystki LIVE!

W powiecie kłodzkim nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem. 341 osób objętych jest kwarantanną, 1 osoba jest hospitalizowana z podejrzeniem koronawirusa.

Kiedy w Chinach epidemia zdaje się wyhamować, w Europie (ilość zarażonych/ilość ofiar śmiertelnych), a szczególnie we Włoszech (35713/2978), Hiszpanii (17147/767), Niemczech (15194/31) i Francji (9134/264) – to chyba dopiero początek. Przy czym Niemcy w tych statystykach nie wliczają osób, które zmarły na Covid-19, a miały inne choroby towarzyszące – w przyczynie wpisują te właśnie wcześniejsze choroby, a nie koronawirusa. Jest on katalizatorem przyspieszającym zgon – nie tylko wśród osób starszych, osłabionych, ale właśnie wśród tych z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, osoby po transplantacji, gdzie u wszystkich tych osób jest obniżona odporność. Dlatego warto, aby osoby w sile wieku i młodsze, które mają podobne problemy zdrowotne, wzięły sobie do serca wszystkie zalecenia podawane przez Ministerstwo Zdrowia, ograniczenia i wprowadzane nowe zasady w sklepach, aptekach, urzędach itd.

W Polsce na ten moment jest 325 osób zarażonych i 5 ofiar śmiertelnych. To niewiele w stosunku do podanych z innych krajów, ale to na pewno dopiero początek. W powiecie kłodzkim, póki co, nie odnotowano zarażenia tym wirusem. To od nas samych zależy jakie będą ostateczne liczby. Jak widać, w krajach z dużą ilością zakażeń za późno wprowadzono obostrzenia ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, a Wielka Brytania zdaje się w ogóle tym nie przejmować – co z pewnością przyniesie ogromne konsekwencje w tym społeczeństwie.

Może czujemy się silni, zdrowi, młodzi i jeżeli zachorujemy, prawdopodobnie w większości przejdziemy łagodnie chorobę lub całkiem bezobjawowo, ale nasza beztroska i brak odpowiedzialności może doprowadzić innych do poważniejszych konsekwencji, w tym do śmierci. Nie miejmy za złe sprzedawcom w sklepach ich uwag, napięcia i zdenerwowania. Oni są również na „pierwszej linii frontu” – dopiero teraz wprowadzane są ograniczenia (krótszy czas pracy, obowiązkowe odstępy w kolejce, ograniczona liczba klientów wewnątrz sklepu i inne), które mają uchronić ich i nas. Rozumiem niepokój wszystkich, zdenerwowanie i niepewność, ale jeśli sprzedawcy pójdą na L4, to kto będzie nas obsługiwał? DZIĘKUJEMY IM ZA OBECNE POŚWIĘCENIE! Na pewno uśmiech, słowo „dziękuję” i nasza konsumencka życzliwość, pomoże im to przetrwać. Podobnie w aptekach, urzędach itd. Bądźmy wdzięczni również lekarzom, pielęgniarkom, policji, straży miejskiej, straży granicznej, straży pożarnej, wojsku i innym służbom, które w tym czasie mają ogromny nawał pracy, stresu i obowiązków. Dziękujemy Wam!

Warto rozejrzeć się wokół, czy ktoś, szczególnie z osób starszych, potrzebuje naszej pomocy – może trzeba zrobić zakupy w sklepie, aptece, coś załatwić, czy choćby potrzebują dobrego słowa.

Obserwujemy w Polsce różne superakcje i również na naszym lokalnym podwórku zaczyna się dziać wiele dobrego. Dajmy się porwać temu dobru, spędźmy jak najwięcej czasu z własną rodziną (to wyjątkowy dar, bo wielu z nas na co dzień jest bardzo zabieganych), śledźmy informacje, nie wierzmy fejkom (fałszywym informacjom) i starajmy się ten czas spędzić dobrze.

Na stronie www.noworudzianin.pl oraz na Facebooku pod adresem www.facebook.com/Noworudzianin na bieżąco podajemy najważniejsze informacje.

Str. 11 w numerze 420 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 420
20-26 marca 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *