Sytuacja jest bardzo dynamiczna

Bieżąca sytuacja związana z walką z koronawirusem w mieście, to główny temat posiedzenia Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, które – w trybie on-line – odbyło się w środę 21 października

Oprócz radnych nie tylko członków KZiE w posiedzeniu komisji wziął udział burmistrz Tomasz Kiliński. Z zaproszenia do udziału z różnych przyczyn nie skorzystała Teresa Józefiak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłodzku, przesłała jednak na ręce przewodniczącej komisji Reginy Wałęsy informację pisemną, której sporą część, najbardziej interesującą członków komisji, przewodnicząca odczytała.
„Sytuacja epidemiologiczna jest niekorzystna. Zarejestrowano dużo przypadków zachorowań o charakterze rozproszonym, nie zarejestrowano ognisk zakażeń. Obecnie bada się tylko osoby u których występują objawy chorobowe, dlatego można przypuszczać, że jest dużo osób zarażonych u których nie wystąpiły objawy – zakażenie bezobjawowe. Epidemiolodzy mówią, że przeważająca część zakażeń przebiega bezobjawowo.
Placówki oświatowo-wychowawcze na terenie miasta Nowa Ruda funkcjonują w normalnym trybie. Nie odnotowano zachorowań wśród uczniów i kadry pedagogicznej. W związku z tym nie wprowadzono nauczania zdalnego lub hybrydowego.
W zakładach żywienia i żywności prowadzi się kontrole zdalne i wideo-kontrole. Ze względu na sytuację epidemiologiczną ograniczono liczbę kontroli wyjazdowych.
Podejmowane są czynności kontrolne w przypadku zgłoszenia wniosku o interwencję. Do sanepidu w Kłodzku wpłynęły dwa wnioski o interwencję, które dotyczyły braku maseczek u personelu sklepów Biedronka i Intermarche. Zarzuty zawarte we wnioskach nie potwierdziły się, pracownicy uczestniczyli w kontrolach akcyjnych z policją i kontrole obejmowały sklepy: Dino, Biedronka, Delikatesy Centrum i Tesco. Podczas kontroli oceniono realizację wytycznych zawartych w obostrzeniach GIS. Ponadto prowadzone były kontrole w zakładach produkcyjnych, w szkołach, w przedszkolach i w sklepach. Tematem kontroli było zabezpieczenie personelu zakładu przed zakażeniem COVID-2. Nieprawidłowości nie stwierdzono. W kilku przypadkach kontrole skończyły się pouczeniem „…Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń niezbędny jest wysiłek i zaangażowanie całego społeczeństwa i bezwzględne zastosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego”.
Przewodnicząca komisji Regina Wałęsa podała dane dotyczące koronawirusa na terenie powiatu kłodzkiego. Po tym głos zabrał Tomasz Kiliński, który na początek poinformował radnych o statystyce związanej z epidemią w Nowej Rudzie na dzień 21 października.
Ogólnie na kwarantannie przebywa 112 osób, w tym 32 osoby pozytywne. Wczoraj było ich 27, co wskazuje, że mamy 5 nowych osób pozytywnych, czyli osób będących w izolacji. Wczoraj na kwarantannie było 109 osób, a więc na kwarantannie dzisiaj mamy o 3 osoby więcej.
– Pismo z sanepidu na dzień dzisiejszy mówi o dość ogólnych kwestiach, czyli o tym, że rzeczywiście mamy do czynienia, co widać zresztą w ogólnopolskich mediach, ze znacznym wzrostem stwierdzonych osób pozytywnych, niekoniecznie chorujących albo też lekko chorujących. To też dobra informacja, że nie są to ciężkie przypadki, ale tych pozytywnych jest coraz więcej w rożnych miejscach. Prawdopodobnie codziennie możemy spodziewać się nowych potwierdzonych przypadków, wzrosła również liczba osób przebywających na kwarantannie związanych z tymi osobami, które przebywają w izolacji domowej – mówił burmistrz. – Jeżeli chodzi o funkcjonowanie urzędu miasta, na dzień dzisiejszy urząd funkcjonuje normalnie, oczywiście z przeprowadzanymi pomiarami temperatury do czego wróciliśmy, środkami dezynfekcyjnymi i używaniem maseczek przez pracowników oraz przez klientów urzędu. Nie mamy w urzędzie żadnej osoby pozytywnej, próbujemy reagować natychmiast jeżeli któraś z osób podejrzewa, ze mogła mieć kontakt, że mogła mieć jakąkolwiek styczność z osobą pozytywną, to kierujemy taką osobę do pracy zdalnej. Pani dyrektor sanepidu stwierdza jaka jest sytuacja epidemiczna, tak naprawdę dzisiaj sanepid nie jest tą instytucją, która zajmuje się choćby kierowaniem osób na testy, tym zajmą się lekarze pierwszego kontaktu, to oni decydują o leczeniu pacjenta. Więc jeżeli taki pacjent ma jakieś lekkie objawy, kierowany jest na L4 i jest często na 10 dniowym chorobowym i jeżeli nie dzieje się nic poważnego, to ta osoba nie jest wykazywana nigdzie jako pozytywna, a takich osób jest bardzo dużo. Więc statystyki na pewno nie odzwierciedlają ilości osób, które są pozytywne – dodał.
Tomasz Kiliński poinformował też zebranych, że jest w częstych kontaktach z prezydentem Wałbrzycha dr. Romanem Szełemejem, który informuje o sytuacji w służbie zdrowia i prawdą jest, że szpitale mają coraz większe problemy z niewydolnością, czyli z sytuacjami, które możemy obserwować w telewizji, gdzie podjeżdżają karetki pod SOR-y, Izby Przyjęć i są odsyłane, bo nie ma jak obsłużyć pacjenta. Taka sytuacja miała miejsce w Wałbrzychu, gdzie na SOR było 5 covidowych pacjentów i nie mogli przyjąć innych. Nie wykluczone, że w szpitalach powiatowych tworzone będą łóżka covidowe, więc w kłodzkim szpitalu mogą pojawić się łóżka covidowe, bo w 160 tys. powiecie takie łóżka powinny się znaleźć. Teraz mieszkańcy powiatu kłodzkiego obsługiwani są przez szpitale w Wałbrzychu lub we Wrocławiu.
Burmistrz odniósł się także do bardzo newralgicznego w Polsce tematu, czyli funkcjonowania obiektów sportowych – basen i siłownia.
– Na naszym basenie funkcjonują szkoły i działają wszystkie grupy pływackie, które do tej pory funkcjonowały. Czyli tak naprawdę, jeżeli szkoły będą korzystały z basenu, to można powiedzieć, że basen jest czynny od godz. 8.00 do mniej więcej godz. 19.00, gdzie grupy popołudniowe kończą swoje zajęcia. Na siłowni również pojawiają się grupy, tworzą się grupy, zajęcia sportowe, na co pozwala rozporządzenie dotyczące z korzystania z tego typu obiektów – mówił.
Odpowiadając na pytania radnych Tomasz Kiliński wyjaśnił, że pracownicy Noworudzkich Usług Komunalnych nie ozonują póki co miejsc newralgicznych w Nowej Rudzie, co zostało wcześniej przerwane, władze nie planują zakupu testów, dzięki którym można by przeprowadzić wśród nauczycieli, co, jak podkreśla burmistrz, nie jest ich zadaniem.

Str. 3 w numerze 451 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 451
23-29 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *