Ignorowani przez powiat

W środę 3 kwietnia odbyła się VI sesja Rady Gminy Nowa Ruda. Jednym z ważniejszych punktów obrad miała być dyskusja na temat stanu dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy Nowa Ruda. Dlatego zaproszono na to spotkanie zarówno przedstawicieli ze Starostwa Powiatowego w Kłodzku ze Starostą na czele jak i mieszkańców gminy, którzy są najbardziej zainteresowani stanem dróg powiatowych
W środę 3 kwietnia odbyła się VI sesja Rady Gminy Nowa Ruda.

Jednym z ważniejszych punktów obrad miała być dyskusja na temat stanu dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy Nowa Ruda. Dlatego zaproszono na to spotkanie zarówno przedstawicieli ze Starostwa Powiatowego w Kłodzku ze Starostą na czele jak i mieszkańców gminy, którzy są najbardziej zainteresowani stanem dróg powiatowych. Niestety na sesję nie przybył nikt ze starostwa.

Bożena Sołek-Muzyka, przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda, która wystosowała zaproszenie do Piotra Marchewki, etatowego członka Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Stanisława Sijka, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych do rozpoczęcia sesji była przekonana do ostatniej chwili, że przedstawiciele powiatu przybędą na sesję.
– Wysoka Rado, bardzo mi przykro bo niestety nie widzę przedstawicieli Powiatu Kłodzkiego – mówiła przewodnicząca rady. – Podczas rozmowy z panią wicestarostą Małgorzatą Jędrzejewską-Skrzypczyk otrzyma-łam informację, że panowie tutaj do nas na sesję przybędą, żeby przekazać nam informację na temat stanu dróg powiatowych i ewentualnych rozmów na temat remontu tych dróg – dodała.

Na sesji byli obecni również mieszkańcy, między innymi przedstawiciele wsi Dworki.
Zarówno mieszkańcy jak i radni nie kryli rozczarowania z powodu tej sytuacji. Jeden z mieszkańców poinformował, że wystosowano skargę do Głównego Inspektora Budowlanego Powiatu Kłodzkiego oraz pismo do starostwa w sprawie obiecanego w zeszłym roku zabezpieczenia środków finansowych w planowanym budżecie powiatu na rok 2019, który zakładał wykonanie projektu budowlanego przebudowy drogi Świerki-Włodowice, który jest niezbędny do późniejszego wykonania robót budowlanych. Szacowano wówczas koszt przygotowania tej dokumentacji na ok. 120 tysięcy zł. W piśmie skierowanym do mieszkańców wsi Dworki 10 sierpnia 2018 r. wyraźnie podkreślona jest ta obietnica.

– Zostało do starostwa wystosowane pismo, że jest możliwość skorzystania z funduszy MSWiA. Tam jest jakiś termin ubiegania się o te środki – mówił radny Wacław Łukasiewicz. – Ciekaw jestem czy starostwo o takie środki wystąpiło? Bo jeżeli nie wystąpiło, to to już będzie sabotaż finansowy. Jeżeli takie pieniądze można pozyskać, to należy się o to zwrócić – argumentował.

Radny Bolesław Pietruszewski pytał z kolei o to, czy jest jakiekolwiek ciało nadzorujące jakość wykonywania remontów dróg powiatowych, skarżąc się na słabe wykonanie m.in. fragmentu drogi z Dzikowca do Słupca.
– Tak jak państwo radni kontrolują moją pracę, tak samo radni powiatu kłodzkiego kontrolują pracę starosty, zarządu oraz jednostek podległych. Dlatego wszystkie pytania powinny być skierowane do radnych i zarządu – tłumaczyła Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda.

Jeden z mieszkańców opisał przy okazji, jak wykonuje się naprawy dróg po zimie.
– Idzie pan z miotełką, po zimie wiadomo, w jednej wielkie dziurze jest jakiś tam żwir i piasek, a on zamiast to wymiatać to jeszcze do niej zmiata. Idzie ekipa, sypie tam masę. Jedzie jakiś tam walec, który po tej masie wógole nie jedzie, bo walec jest płaski, a droga jest tak nierówna, że on przyklepuje może 1/4 tej dziury. To wszystko zaraz odskakuje. Nie trzeba mrozu. Ja to nazywam łatanie z gumowca, marnowanie pieniędzy – mówił rozgoryczony.

Wiceprzewodniczący rady Janusz Ferenc zaproponował ponowne zaproszenie przedstawicieli powiatu, na kolejną sesję, sugerując, że rozmowy bez nich i tak nie odniosą żadnego skutku.
– Jeżeli okaże się, że kolejna prośba, kolejne zaproszenie nie odniesie skutku, to przy okazji najbliższej sesji powiatu, aby większa grupa radnych z gminy Nowa Ruda po prostu udała się na sesję powiatu, żeby te pytania, dla nas ważne, związane z tym, że rzeczywiście na terenie gminy Nowa Ruda kwestia remontu dróg powiatowych została zepchnięta do najniższego poziomu, żeby na te trudne pytania odpowiedzieli nam ci, którzy są władni do podejmowania decyzji – zaproponowała przewodnicząca rady.
Radni skarżyli się również na zaniedbania ze strony powiatu przy wycince i przycince drzew leżących przy drogach powiatowych, które stanowią potencjalne zagrożenie dla wszystkich użytkowników tych dróg.

Bożena Sołek-Muzyka wraz z Kazimierzem Łabą, radnym gminy Nowa Ruda oraz sołtysem Jugowa, przypomnieli o skandalicznym odśnieżaniu drogi powiatowej do przełęczy Jugowskiej podczas ostatniej zimy, o podjętej uchwale na zebraniu wiejskim w Jugowie przez mieszkańców i podjętych działaniach w powiecie, które spełzły na niczym. Tłumaczenia powiatu zakrawały na kpinę – tłumaczyli się problemami ze sprzętem czy też… o zgrozo… pogodą. Sorry, taki mamy klimat?

Niestety wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Wiele osób czuło się zignorowana i oszukana przez pracowników i władze powiatu kłodzkiego.
Dziś wiemy, z wypowiedzi Piotra Marchewki oraz fotorelacji na portalu społecznościowym powiatu kłodzkiego, że tego dnia zaproszony na sesję Piotr Marchewka wraz z wicestarostą Małgorzatą Jędrzejewską-Skprzyczyk byli w Warszawie, a starosta Maciej Awiżeń przebywał na zwolnieniu lekarskim. Co jednak z za-proszonym dyrektorem Sijką? Czy jakiekolwiek informacje wypłynęły z powiatu do przewodniczącej rady gminy o absencji zaproszonych gości?

Po rozmowie z Piotrem Marchewką zwróciliśmy się do Ryszarda Czerewatego, zastępcy wójta gminy Nowa Ruda o komentarz w tej sprawie.
– Panie Wójcie, pan Piotr Marchewka powiedział, że ze starostwa zostały przesłane „materiały na ręce pana wicewójta na temat realizowanych w trakcie poprzedniej kadencji projektów”. Właściwie w kontekście tej wypowiedzi można wyczytać, że Pan te materiały otrzymał jeszcze przed sesją i dobrze wiedział, że nikt z powiatu, z różnych powodów, nie będzie uczestniczył w sesji Rady Gminy Nowa Ruda 3 kwietnia.
– Ja nie zapraszałem przedstawicieli starostwa na sesję i nie otrzymałem żadnej informacji o braku możliwości udziału zaproszonych gości. Taką informację powinni przekazać osobie zapraszającej, czyli przewodniczącej rady – powiedział Ryszard Czerewaty. – Jeśli chodzi natomiast o informację, to wpłynęła ona do urzędu w dniu 11 kwietnia, czyli po sesji rady i była to odpowiedź na pismo z dnia 6 marca br.

Pismo z dn. 10 sierpnia 2018 r. w którym Starostwo Powiatowe w Kłodzku zapewnia o planowanych środkach na rok 2019 na wykonanie projektu budowlanego tej drogi

Pismo mieszkańców do Starostwa z dnia 3 marca 2019 r.

Odpowiedź ze Starostwa skierowana do mieszkańców dnia 3 kwietnia 2019 r.

Pismo przewodnie ze Starostwa (z 8 kwietnia br. – wpłynęło 11 kwietnia br.) do Gminy Nowa Ruda iformujące o przesłanych informacjach o drogach powiatowych w gminie.

Str. 7 w numerze 377 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 377
26 kwietnia –
– 9 maja 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *