Po raz pierwszy w Nowej Rudzie

We wtorek 11 czerwca w restauracji „Rycerska” w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

– Przeważnie posiedzenia wałbrzyskiego Zarządu Oddziału Związku Sybiraków odbywają się w siedzibie Zarządu w Wałbrzychu. Byliśmy też w wielu miejscowościach m.in. w Strzegomiu, Świdnicy czy Ziębicach. Po raz pierwszy jednak posiedzenie odbywa się w Nowej Rudzie – tłumaczyła Irena Dąbek, prezes noworudzkiego Koła Związku Sybiraków.

Ten rok obfituje w wiele okrągłych rocznic. 30-lecie funkcjonowania kół i oddziałów Związku Sybiraków czy 80-lecie napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

Na tym posiedzeniu Zarządu poruszano wiele kwestii – również dotyczących obchodów wspomnianych rocznic.

Nie zabrakło lokalnych przedstawicieli władz w osobie Tomasza Kilińskiego, burmistrza Nowej Rudy czy Wojciecha Kołodzieja, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, którzy dziękowali Sybirakom za wiele działań i czynione starania w trosce o zachowanie pamięci historycznej. Chwalono sobie współpracę z władzami i dbałość władz o lokalnych Sybiraków.

Wśród przybyłych gości znalazł się również Tadeusz Długosz, założyciel Związku Sybiraków w Nowej Rudzie.

Był film historyczny z IPN-u oraz prelekcja Eweliny Dybek, nauczycielki historii w Szkole Podstawowej nr 6, która w pigułce przedstawiła dotychczasowe najważniejsze dokonania noworudzkiego Koła Związku Sybiraków.

Wszyscy przybyli mogli zapoznać się z wystawą zdjęć, kroniką i pamiątkami, które przypominały o tym, co się wydarzyło.

Na zakończenie posiedzenia wszyscy zjedli smaczny obiad i w domowej, przyjaznej atmosferze rozstali się aby wrócić do swoich codziennych obowiązków. Historia tych ludzi warta jest zapamiętania, przypominania i utrwalania, nie tylko z wdzięczności, którą jesteśmy im winni, za ich cierniową drogę do wolnej Polski ale choćby tylko dlatego, aby ta historia już nigdy więcej się nie powtórzyła.

Str. 11 w numerze 383 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 383
14-20 czerwca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *