Mówimy Reymontem

W dniu 20 września troje uczniów Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Bożkowie – Mateusz Brodziak, Arleta Rowińska i Daria Martuszewska – pod opieką dyrektora, Pana Józefa Kochniarczyka, z kierowcą Bogdanem Figlem wyruszyło do miejscowości Koziebrody, wsi położonej za Warszawą, na wielki XXIII Zlot Szkół Reymontowskich, aby reprezentować Technikum im. Władysława Reymonta w Bożkowie w trzydniowych uroczystościach i wziąć udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”.

– Zastaliśmy na miejscu kilkanaście szkół; wielu wspaniałych ludzi z całej Polski, reprezentantów klas podstawowych i średnich wraz z opiekunami. Na samym początku zostaliśmy przywitani wielką uroczystością, pełną tańców, ludowych ubiorów i śpiewów oraz teatralnym przedstawieniem przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Koziebrodach ślubu Jagny i Boryny z „Chłopów”. Na uroczystość tę dotarło wiele osobistości jak przedstawiciele władz gmin czy Koła Gospodyń – napisał Mateusz Brodziak, uczeń bożkowskiego technikum, który dal z siebie wszystko i zajął 2. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, rozsławiając imię naszej szkoły, aż po ziemie kanadyjskie.

Uroczystości poświęcone Reymontowi zaszczycili swą obecnością również młodzi Polacy urodzeni w Kanadzie pod opieką pana Piotra Cwynara, którzy przylecieli stamtąd, chcąc wziąć udział w całym przedsięwzięciu. Dawid, Paulina i Ula wraz z nami zwiedzili wiele miejsc takich jak małe miasteczko Raciąż, miejscowość Sierpc, a w nim muzeum wsi mazowieckiej, w którym poznali obyczaje oraz tradycje XIX – wiecznych mieszkańców tychże okolic. Cieszyli się niebywale z odwiedzin w naszej ojczyźnie, a jeszcze przed powrotem do Kanady zwiedzili Dolny Śląsk i naszą piękną Kotlinę Kłodzką, w tym właśnie sam Bożków, gdzie Dolnośląski Zespół Szkół zadbał o ich zakwaterowanie oraz zagospodarowanie czasu wolnego. Poznali dodatkowo od środka szkołę, jej uczniów i zwyczaje w niej panujące. W ostatnim dniu pobytu w naszym regionie spotkali się z panem Marszałkiem Marcinem Krzyżanowskim w siedzibie naszego organu prowadzącego, czyli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu i zwiedzili przepiękną stolicę Dolnego Śląska. W trakcie pobytu w naszej Kotlinie zwiedzili dodatkowo Nową Rudę i Muzeum Górnictwa, Góry Stołowe, Wambierzyce, Polanicę i Duszniki Zdrój wraz z Muzeum Papiernictwa oraz Kłodzko i Jaskinię Niedźwiedzia, a we Wrocławiu rynek, Ostrów Tumski, Uniwersytet i Panoramę Racławicką. Dawno nie byli tak zadowoleni- jak sami twierdzili – z pobytu w Polsce.

Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie nas odwiedzą, tym razem na dłużej niż tylko 3 dni. Gratulujemy serdecznie Mateuszowi zajęcia tak wysokiego miejsca i przyznanej nagrody (tygodniowy wyjazd na narty w okresie ferii zimowych), dziękujemy Arlecie oraz Darii za reprezentowanie szkoły i liczymy, że takich przygód, wrażeń oraz osiągnięć czeka nas w tym roku znacznie więcej. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a zwłaszcza panu Marszałkowi i pracownikom UMWD we Wrocławiu za pomoc i wsparcie przy organizacji tego wydarzenia i uprzyjemnienie pobytu delegacji kanadyjskiej w naszej małej ojczyźnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.