Szansa dla noworudzkiego szpitala

Przed tygodniem informowaliśmy naszych czytelników o piśmie jakie Jadwiga Ziemska i Helena Kochajkiewicz wystosowały do parlamentarzystów z naszego okręgu wyborczego. Pod pismem podpisało się ponad 2300 osób. Niestety, żaden z parlamentarzystów nie odpowiedział na pismo. Nowy pomysł władz powiatu może uratować noworudzki szpital

Jak mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy, do pisma z podpisami 2300 mieszkańców Nowej Rudy dołączył również swoje pismo, w którym przypominał parlamentarzystom o potrzebie funkcjonowania na naszym terenie tak ważnej placówki medycznej jaką jest szpital i choć od tego czasu minęło kilka miesięcy, żaden z nich na przesłane pisma nie zareagował.
Jednak nie wszystko jeszcze stracone – jest propozycja, aby szpital w Nowej Rudzie był szpitalem filialnym Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju, co pozwoliłoby na wznowienie działalności Oddziału Wewnętrznego. Taką propozycję złożył burmistrz Tomasz Kiliński i starosta kłodzki Maciej Awiżeń podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim.
– Na nasze pisma żaden z parlamentarzystów do których pisma trafiły, nie zareagował, nikt nic większego nie zrobił, sytuacja jest taka, jaka jest od kilku miesięcy, czyli niefunkcjonujący Oddział Wewnętrzny, co spowodowane jest brakiem lekarzy – mówi Tomasz Kiliński. – Starosta Maciej Awiżeń wystąpił do ministra zdrowia o przejęcie noworudzkiego szpitala przez SCM w Polanicy-Zdroju. – Taką bardzo niezobowiązującą rozmowę, wspólnie z panem starostą, przeprowadziliśmy pod koniec ubiegłego roku podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim – dodaje.
Przypomnijmy, że Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju jest szpitalem „ministerialnym”, które póki co, nie boryka się z problemami kadrowymi, co – jeżeli doszłoby do przejęcia naszego szpitala – stworzyłoby perspektywę dalszego funkcjonowania, a być może i jego rozwoju.
– Podczas spotkania z wiceministrem zdrowia, wspólnie z burmistrzem poruszaliśmy już ten temat. Jeżeli nie mogą nam pomóc w postaci finansowej i zwiększenia kontraktów, to niech przejmą przynajmniej szpital w Nowej Rudzie. Choć prawdę mówiąc najlepiej by było, żeby przejęli i połączyli wszystkie szpitale na terenie powiatu kłodzkiego i żeby był dla nich jeden kontrakt – tłumaczy Starosta Maciej Awiżeń. – SCM jako szpital ministerialny ma lepszy kontrakt, ma zdecydowanie większą liczbę lekarzy niż szpital w Kłodzku. Mówiąc szczerze, szpital w Polanicy nie ma praktycznie Oddziału Wewnętrznego, jest tylko zapleczem dla osób dializowanych, jeżeli się nie mylę, raptem jest tam 12 łóżek, a tak naprawdę jedyny Oddział Wewnętrzny na naszym terenie jest w Kłodzku i też borykamy się tam z brakiem lekarzy. Raz, że jest ich fizycznie za mało, dwa, część z nich jest na chorobowym, część na urlopach itd. W chwili gdy dowiedziałem się, że Bystrzyca Kłodzka planuje połączenie ich szpitala ze Specjalistyczny Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju, a ministerstwo zdrowia potwierdziło, że do takiej sytuacji dojdzie, natychmiast napisaliśmy wniosek o przejęcie także przez SCM szpitala w Nowej Rudzie. Nowa Ruda ma dwa, a być może nawet trzykrotnie większą liczbę pacjentów, drugim argumentem może być fakt, że na tym terenie występują sprawy związane z chorobami zawodowymi byłych górników i przejęcie szpitala w Nowej Rudzie byłoby dla powiatu kłodzkiego lepszym rozwiązaniem, niż przejęcie szpitala w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie prawdę powiedziawszy mieszkańcy i tak po godzinie 16.00 jeżdżą do Izby Przyjęć szpitala w Kłodzku, bo np. z tego co mi wiadomo, w Bystrzycy po godzinie 16.00 nie ma czynnego laboratorium, a na pewno nie wykonuje się prześwietleń. Czekamy na odpowiedź ministerstwa zdrowia, bo jeżeli chcą przejąć szpital w Bystrzycy, to dlaczego nie przejmą też szpitala w Nowej Rudzie, co dla nas jest ewidentnie ważniejszym tematem – dodaje starosta kłodzki.
– Każde rozwiązanie, które pozwoli na dalsze funkcjonowanie szpitala w Nowej Rudzie jest dobre, każde rozwiązanie za którym idą pieniądze – twierdzi dyrektor ZOZ Kłodzko Jadwiga Radziejewska. – Wszyscy doskonale wiemy, że szpital w Nowej Rudzie wymaga inwestycji, a po drugie kadry. Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju ma trochę więcej medyków, czy chcieliby zabezpieczać Nowa Rudę, to już inna sprawa – dodaje.Str. 3 w numerze 440 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 440
7-13 sierpnia 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

One thought on “Szansa dla noworudzkiego szpitala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *