Pośpimy o godzinę dłużej

Jak co roku, w ostatni weekend października zmieniamy czas z letniego na zimowy – choć nie tak dawno mówiło się o końcu zmiany czasu w Europie. Przypomnijmy, czas zmieniamy dwa razy w roku – wiosną na letni, jesienią na zimowy. Warto zaznaczyć, że czas letni i zimowy, to pojęcia umowne

Czas letni i czas zimowy
Czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca. Czas letni, to – używając fachowej nazwy – czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów, szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Do połowy lat 90 ubiegłego stulecia w Polsce przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Wówczas przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej. W 2020 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę – 24/25 października.

Str. 11 w numerze 451 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 451
23-29 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *