Co powinieneś wiedzieć o soczewkach torycznych? Poradnik dla początkujących

Soczewki kontaktowe są skuteczną alternatywą dla tradycyjnych okularów. W ostatnich latach przybywa zwolenników korzystania z tej metody korekcji refrakcyjnych wad oka i trudno się temu dziwić. Użytkownicy soczewek doceniają je za liczne zalety, przede wszystkim doskonałe widzenie, wygodę i swobodę każdego dnia. Na rynku dostępnych jest tyle różnych odmian soczewek, że można się w tym pogubić. Jednym z typów szkieł są modele toryczne, których specyficzna budowa pozwala na korekcję zaburzeń widzenia spowodowanych astygmatyzmem. Dowiedz się, jakimi parametrami charakteryzują się soczewki toryczne, sprawdź, jak prawidłowo ich używać i poznaj podstawowe zasady pielęgnacji.

Dla kogo soczewki toryczne?

Toryczne soczewki kontaktowe służą do korekcji astygmatyzmu (czyli inaczej niezborności). To wada refrakcji polegająca na zniekształceniu widzenia z powodu wystąpienia niesymetryczności rogówki oka. U wielu osób mających astygmatyzm rogówka ulega rozciągnięciu, przez co jej kształt przypomina piłkę do rugby. W wyniku niezborności układ optyczny oka nie ma jednego punktowego ogniska, a wiązka światła skupia się w dwóch różnych punktach. Astygmatyk odczuwa to jako pogarszanie ostrości widzenia, obniżanie czułości na kontrast i krzywienie obrazu. Osobom z astygmatyzmem często dokuczają nawracające bóle głowy, zmęczenie podczas wysiłku wzrokowego oraz łzawienie bądź pieczenie oczu. Na szczęście niedoskonałości optyczne związane z tą wadą można z powodzeniem korygować. W przypadku niezborności warto pomyśleć o torycznych soczewkach kontaktowych.

Czym różnią się soczewki toryczne od sferycznych?

Jak już zostało wspomniane, do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne (znane też jako soczewki z cylindrami). Toryczne szkła kontaktowe mają odmienną budowę od sferycznych. Specyficzna konstrukcja, wykorzystująca różne moce w przekroju poziomym i pionowym, pozwala na punktową korekcję załamywania światła. Aby soczewki mogły należycie pełnić swoje zadanie, oprócz odpowiedniej wartości mocy refrakcyjnej istotna jest także precyzyjna budowa, zapewniająca stabilizację ułożenia na oku. Soczewka toryczna ma kształt przeciętego w pół obwarzanka i jest wyprofilowana w taki sposób, aby pozostawać w miejscu pomimo ruchu gałek ocznych. Soczewki toryczne mogą dodatkowo korygować krótkowzroczność lub nadwzroczność. Szkła kontaktowe z cylindrami są bardzo wygodne i dostępne w ofercie wielu producentów. Z łatwością zakupisz je w dobrych salonach optycznych, np. bezokularow.pl. To jeden z największych i najpopularniejszych e-sklepów z soczewkami w Polsce, oferujący jakościowe produkty w atrakcyjnych cenach. Decydując się na soczewki toryczne możesz znaleźć popularne modele, np. Biofinity, Air Optix czy Acuvue Oasys, w cenie już od około 60 zł.

Jak używać soczewek torycznych?

W przypadku soczewek torycznych, jak i każdych innych szkieł kontaktowych, podstawą jest prawidłowe dopasowanie. Dzięki temu unikniemy ewentualnego dyskomfortu w noszeniu. Jak wspomnieliśmy powyżej, szkła kontaktowe posiadają nie tylko określone parametry dotyczące wady wzroku, lecz także istotne cechy dotyczące kształtu i budowy samych szkieł. Mając to na uwadze, soczewki należy zawsze wybierać u specjalisty (optometrysty lub lekarza okulisty), ponieważ jako jedyny ma on możliwość wykonania odpowiednich działań w kierunku dopasowania szkieł kontaktowych. Na rynku dostępne są soczewki toryczne miesięczne, dwutygodniowe oraz jednodniowe. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, sprawdź, która wersja będzie najbardziej odpowiednia dla ciebie. Soczewki miesięczne to szkła przeznaczone do noszenia przez okres jednego miesiąca (30 dni). Ponieważ są to szkła wielokrotnego użytku, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja podobnie jak w przypadku soczewek 2-tygodniowych. Zaraz po zdjęciu soczewek należy przystąpić do ich oczyszczenia w płynie do soczewek, a następnie umieścić je w specjalnym pojemniczku – również wypełnionym płynem. Z kolei soczewki toryczne jednodniowe, jak wskazuje sama nazwa, służą do jednorazowego użytku. Rano wyjmujemy je z opakowania, zakładamy, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Kolejnego dnia sięgamy po całkiem nową parę. Soczewki jednodniowe nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji – to wygodne rozwiązanie z uwagi na najbardziej higieniczny tryb noszenia oraz maksymalną wygodę w każdej sytuacji. Soczewki dla astygmatyków mają wysoki poziom uwodnienia, dzięki czemu można je nosić 12 godzin na dobę, przez cały czas czując się komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *