Trotyl w Świerkach

Około 150 kg trotylu z okresu II wojny światowej znaleziono podczas remontu wiaduktu kolejowego w Świerkach. Ewakuowano mieszkańców dwóch sąsiednich budynków

W czwartek 21 marca służby otrzymały zgłoszenie o znalezieniu kostek trotylu. Na znalezisko w pobliżu mostu kolejowego w Świerkach na linii kolejowej nr 286 łączącej Wałbrzych z Kłodzkiem natrafił operator koparki w trakcie wykonywania wykopu podczas prac remontowych. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze policji ustalili, że są to kostki trotylu. Policjanci do czasu przybycia Służby Ochrony Kolei zabezpieczali znalezisko, które zostało przekazane przybyłemu w piątek Patrolowi Saperskiemu z I Brzeskiego Pułku Saperów.
– Był to bez wątpienia trotyl produkcji niemieckiej, z drugiej wojny światowej. Najprawdopodobniej wiadukt został przez wojska niemieckie przygotowany do zniszczenia – mówi starszy chorąży sztabowy Artur Adasik, dowódca Patrolu Saperskiego. Trwającą od godziny 7.00 akcje zakończono ok. godziny 11.40. Saperzy zabezpieczyli 150 kg trotylu.

– Musiała zostać rozebrana jedna nitka torów, bo trotyl znajdował się między nimi – wyjaśnia dowódca patrolu. Saperzy przeszukali cały teren i pozbierali rozniesiony przez pracowników firmy prowadzącej remont trotyl.
– Po prostu nie wiedzieli co to jest i roznieśli go po okolicy – dodaje chorąży Artur Adasik.

Na czas trwania akcji wstrzymany był ruch drogowy i kolejowy na trasie Wałbrzych-Kłodzko. Żandarmeria Wojskowa oraz policja kierowała na objazdy. Samochody osobowe jadące z Nowej Rudy do Świerków jechały przez Krajanów, a ciężarówki kierowane były na drogę przez Bielawę. Z chwilą ujawnienia materiału wybuchowego policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei ewakuowali mieszkańców dwóch budynków mieszkalnych w pobliżu wiaduktu. Dwunastu osobom, w tym trójce niepełnosprawnych i ciężarnej kobiecie czasowe zakwaterowanie zapewniła wójt gminy Nowa Ruda.

Str. 3 w numerze 373 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 373
29 marca – 4 kwietnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *