Wernisaż w Mozaice

W piątek 13 września w galerii sztuki „Mozaika” w Nowej Rudzie odbył się wernisaż prac Krzysztofa Polaczenko zatytułowana „Realna iluzja”.

– Prace są niesamowite i robią ogromne wrażenie. Surrealizm w takiej formie jest dla mnie jak najbardziej idealny – mówiła Beata Jańdzio, szefowa galerii. – Mamy tutaj bardzo zdolnego młodego człowieka, który już bardzo wiele osiągnął. Na tych wszystkich obrazach mamy przede wszystkim człowieka i jej wewnętrzne przemyślenia – dodała.

Krzysztof Polaczenko urodził się 15 stycznia 1987 r. w Świdnicy. Z wykształcenia technik organizacji reklamy. Zajmuje się malarstwem, muzyką i pisaniem. Uczestniczył w wielu spotkaniach autorskich i wystawach indywidualnych.

– Moje obrazy są takie jak ja. Trochę inne, dla niektórych może dziwne. Taki już jestem – opowiadał autor wernisażu. – Tworzenie od dziecka pomagało mi poradzić sobie z tym wszystkim. Każdy z nas ma takich świat w który lubi uciekać, odreagować. Z czasem jednak zauważyłem, że tworzenie ma jeszcze jedną cechę, możliwość, którą zacząłem doceniać. To, że mogę coś przekazać, opowiedzieć, przedstawić jakąś historię widzowi. To już nie jest tylko element terapeutyczny dla mnie, ale również jakaś opowieść. Dlatego moje malowanki dziecięce i historyjki stały się coraz poważniejsze. Już jako osoba dorosła jeszcze raz przestudiowałem wszystkie techniki rysunkowe i malarskie i dostosowałem je do swoich potrzeb. W tej chwili są to techniki mieszane. Maluję zwykle emalią akrylową. Od tego zaczynam. Nie używam wody tylko lakierów. Mogę dzięki temu uzyskać bardzo przejrzyste warstwy – dodał.

Tematykę swoich prac malarskich czerpie bezpośrednio z obserwacji otaczającego nas świata, przedstawiając rzeczywistość w sposób surrealistyczny. Wielokrotnie łączy ze sobą kilka różnych technik plastycznych w jednej pracy. Kładzie ogromny nacisk na dopracowanie detali i długą trwałość prac. Jego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.

Pierwsze malarskie kroki stawiał na zajęciach u Roberta Kukli, świdnickiego malarza, scenografa, grafika i twórcy street art. Kolejne szlify zdobywał w studium grafiki reklamowej u Renaty Rychlickiej-Benyamin, artystki tworzącej grafiki warsztatowe, malarstwo i rysunek.

W 2010 roku założył jednoosobowy projekt muzyczny horiso, w którym sam gra na wielu instrumentach (gitara, trąbka, klawisze), a także okazjonalnie śpiewa. Muzyka projektu została pobrana ponad 60 000 razy, a poszczególne albumy zebrały świetne recenzje w zagranicznych, internetowych radiach i blogach.

W 2014 roku ukazał się jego literacki debiut, powieść pt. „Wanna” wydana przez wydawnictwo GSMA. Eksperymentalna forma i kontrowersyjna tematyka książki często wywoływała burzliwe dyskusje podczas spotkań autorskich. Czytelnicy docenili lekkie pióro oraz trafne spostrzeżenia młodego autora.

Podczas wernisażu w tle mogliśmy usłyszeć muzykę Krzysztofa Polaczenko, którą można posłuchać i pobrać za darmo na stronie autora polaczenko.pl

Wystawę można oglądać do 15 października codziennie w godzinach od 12.00 do 16.00 w galerii sztuki „Mozaika” w Nowej Rudzie przy pl. Grunwaldzkim 1.

Str. 7 w numerze 396 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 396
20-26 września 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *