Noworudzkie Bieguny Kultury

Teatr dla dzieci w MOK-u
Pierwszym aktem tegorocznych Noworudzkich Biegunów Kultury było przedstawienie dla dzieci w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Spektakl pt. „Trzy świnki” przygotowany przez Ogólnopolski Teatr William-Es był adaptacją znanej wszystkim angielskiej baśni ludowej. Dzieci wielokrotnie włączały się emocjonalnie w dramatyczne wydarzenia, m.in. pogoń wilka za świnkami oraz wspólnie śpiewały piosenki.

Międzynarodowy Plener Malarski
Podczas Noworudzkich Biegunów Kultury, od 11 do 14 lipca, odbył się Międzynarodowy Plener Malarski. Powstały prace w technikach: olej, akryl, akwarela.

Uczestnikami byli:
Prof. Konrad Kazimierz Czapliński z Zielonej Góry
Katarzyna Kudełka z Nowego Domyśla
Irina Malińska z Ukrainy
Iwan Maliński z Ukrainy
Lucyna Golaszczyk z Nowej Rudy
Ewa Keplinger z Nowej Rudy
Piotr Barański z Nowej Rudy
Małgorzata Podgórska z Nowej Rudy
Magdalena Ignatowska z Nowej Rudy
Magdalena Rykowska z Nowej Rudy
Sławomir Gołembiowski z Nowej Rudy
Zbigniew Babiak z Nowej Rudy
Beata Jańdzio z Nowej Rudy
Marta Bajer-Bendiuł z Nowej Rudy
Daniel Turkowicz z Nowej Rudy

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace i miłe towarzystwo… do zobaczenia za rok.
Beata Jańdzio

Piątek z gwiazdami na scenie
Popołudniowy piątek należał do gwiazd polskiej sceny i muzyki rozrywkowej. Rozpoczęło się od koncertu aktora i piosenkarza Tomasza Stockingera, dzięki któremu noworudzka publiczność spędziła ponad półtorej godziny w niezapomnianych klimatach przedwojennego kina. Koncerty odbyły się w ramach Noworudzkich Biegunów Kultury

Romantyczne i zadziorne, melancholijne i komiczne piosenki w rytmie walca i tanga, przy akompaniamencie i w duecie z pianistą Stefanem Gąsieniec pozwoliły przenieść się widzom w magiczne dwudziestolecie międzywojenne. Szlagiery takie jak: „Już nie zapomnisz mnie”, „Ta ostatnia niedziela” „Sexappeal”, czy „Na pierwszy znak”. Po niektórych utworach w oczach wielu pań zakręciła się łezka.

Kolejnym z piątkowych wykonawców był piosenkarz Wojciech Gąssowski. Gwiazdor zaśpiewał m.in. nieśmiertelne hity „Zielone wzgórza nad Soliną” czy „Gdzie się podziały tamte prywatki”, czy nagrane w ostatnich latach „M jak miłość” i „Co przed nami”.
– Panie Wojciechu, to nie pierwsza Pańska wizyta w Nowej Rudzie. Pierwszy raz gościł Pan u nas kilkadziesiąt lat temu.
– Tak, wtedy chyba grałem z zespołem Czerwono-Czarni.
– Pański, śmiem powiedzieć, największy przebój „Gdzie się podziały tamte prywatki”, to utwór, który zna i przy którym bawi się wielu nawet młodych ludzi. Czy jest Pan w stanie powiedzieć ile razy Pan tę piosenkę zaśpiewał?
– Skąd, takiej klasyfikacji i podliczeń nie robię, ale wystarczy powiedzieć, że na każdym występie wykonuję tę piosenkę raz, a niejednokrotnie dwa razy. Ten utwór, co prawda „żyje” dopiero od 1986 r., ale to już też jest parę ładnych lat.
– Jak się Panu podoba w Nowej Rudzie i okolicy?
– Tereny są piękne, ale niestety wydaje mi się że „trochę porzucone”. Jadąc odniosłem wrażenie, że tak bajkowe widoki i tak piękne tereny, a wokół jakiś taki smutek. Tak sobie pomyślałem, co ci biedni ludzie, którzy tutaj mieszkają, robią. Przecież tutaj wszystko powinno tętnić życiem, na, ale ja nie jestem od tego. Pamiętam tutaj kopalnie, ale teraz wszystko się pozmieniało, no cóż, brutalny kapitalizm.

Biegunowe koncerty w rynku
W sobotę 13 lipca, kolejnego dnia Noworudzkich Biegunów Kultury, na rynku odbyły się koncerty Farben Lehre oraz Lao Che. Pomimo deszczu wiele osób zebrało się, aby móc bawić się do mocnego brzmienia Farben Lehre, które rozgrzało publiczność do czerwoności. Pod sceną tłum tańczył pogo, a wiele osób śpiewało znane utwory wraz z artystami. Pod koniec przeznaczonego czasu na występ rozpogodziło się, a artyści zachwyceni atmosferą jeszcze przez 40 minut bisowali na scenie. Z kolei Lao Che zaprezentowało utwory ze swojej najnowszej płyty „Wiedza o społeczeństwie” wydanego w zeszłym roku. Muzyka alternatywna, jaką prezentowali artyści, przyciągnęła wielu słuchaczy, którzy do późnych godzin wieczornych mogli oglądać wspaniałe widowisko. Specjalnie na koncert zespołu ściągnięte zostało oświetlenie, które tworzyło przepiękne wzory na starych kamienicach miasta.

Póki Co z nową płytą
Ukoronowaniem tegorocznych Noworudzkich Biegunów Kultury był koncert zespołu „Póki Co” wraz z przyjaciółmi w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Koncertowi towarzyszyła promocja nowej płyty pt. „Piosenki snuja”. Piękne dźwięki, cudowne brzmienia i wspaniałe teksty towarzyszyły słuchaczom tegoż wieczoru, a wielu z nich chętnie po koncercie zaopatrywało się w płyty ubogacone autografami wykonawców. Płyta dostępna podczas koncertów zespołu oraz poprzez kontakt za pomocą Facebooka: facebook.com/pokicozespol

Str. 13-15 w numerze 388 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 388
19-25 lipca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *