Seniorze – nie daj się oszukać!

Na wnuczka, na policjanta, a ostatnio na adwokata – pomysłowość złodziei wyłudzających pieniądze od osób starszych nie zna granic. Niestety tym sposobem seniorzy tracą dziesiątki tysięcy złotych, najczęściej dorobek swojego życia

W ubiegłym tygodniu na terenie Nowej Rudy i gminy Nowa Ruda wzmogła się aktywność przestępców, którzy na swój cel obrali osoby starsze, w większości przypadków mieszkające samotnie. Tak było w środę 13 listopada. Tego dnia czujność i rozwaga trzech kobiet, które mogły stać się ofiarami przestępstw, doprowadziła do nieudanej próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Zapewne przed oszustwem uchroniły kobiety działania profilaktyczne policjantów i częste ostrzeżenia ukazujące się w tygodniku „Noworudzianin”. Jednak tego samego dnia inna mieszkanka Nowej Rudy straciła znaczną kwotę pieniędzy.
– Oszustka podczas rozmowy telefonicznej podała się za wnuczkę, która pilnie potrzebowała pieniędzy w związku z wypadkiem. Przysłała po odbiór gotówki mężczyznę, który odebrał od kobiety 25 tys. zł. Gdy zorientowała się, że została oszukana, powiadomiła policję – informuje podinsp. Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

Ostatni przypadek tego dnia mógł zachęcić złodziei do kontynuowania swojego przestępczego procederu, bowiem już po dwóch dniach, w piątek 15 listopada ok. godz. 10.40 nieznany mężczyzna powiadomił ponad 70-letnią mieszkankę Nowej Rudy, że jest obrońcą jej córki, która spowodowała wypadek i w celu uniknięcia aresztu konieczna jest zapłata pieniędzy w kocie 180.000 zł.
– Na szczęście do przekazania pieniędzy nie doszło. Dzięki czujności pracownicy jednego z banków, która poinformowała nas o tym, że kobieta chce wybrać tak dużą sumę pieniędzy, na miejsce zostali wysłani policjanci. Gdy mężczyzna który miał odebrać pieniądze o tym usłyszał, natychmiast się rozłączył – wyjaśnia Arkadiusz Michalski. Jeszcze tego samego dnia ok. godz. 14.30 nieustalony mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji telefonicznie powiadomił 90-letnią mieszkankę gminy Nowa Ruda, że jej córka spowodowała wypadek komunikacyjny i potrzebne są pieniądze, na „załatwienie sprawy”. Po niedługim czasie zgłosił się do niej obcy mężczyzna, któremu 90-latka przekazała 60.000 zł i 6.000 dolarów. Gdy starsza pani zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa o zdarzeniu powiadomiła policję.

Noworudzcy policjanci po raz kolejny ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy najczęściej działają metodami „na policjanta”, „na wnuczka”, „adwokata” itd.

Pamiętajmy!!!
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Pamiętajmy też o zasadzie „ograniczonego zaufania” do nieznajomych, która obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawna niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
– Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
– Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają, z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.

Komendant noworudzkiego komisariatu policji apeluje też do mieszkańców o rejestrację w systemie komunikacji zbiorowej oraz powiadamiania kryzysowego SISMS, gdzie noworudzianie każdorazowo otrzymują sms-a m.in. z informacją o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych.

Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji – numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów.

Str. 7 w numerze 405 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 405
22-28 listopada 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.