Mario Escobar
Bibliotekarka z Saint-Malo

Saint-Malo 1940 rok. Jocelyn, bibliotekarka i wielka miłośniczka książek, zmaga się z samotnością. Jej mąż wyruszył na wojnę. Tymczasem do Francji wkraczają wojska niemieckie. Zaczynają się brutalne prześladowania. Bezwzględne niszczenie nie omija także samej kultury. Na czele oddziałów likwidacyjnych staje kapitan Hermann von Choltiz. Mężczyzna ma jedna swoją tajemnicę. Jest wielkim pasjonatem literatury, a kolekcja Jocelyn robi na nim ogromne wrażenie. Między nimi zaczyna zawiązywać się dziwna relacja. Z jednej strony książki, które ich łączą, z drugiej wojna, która dzieli wszystko.

Jocelyn to twarda i odważna kobieta, nie pozwala sobie na uczucie nienawiści do wroga. Mimo, że nasza bohaterka przyłącza się do ruchu oporu, to jednak metody działania zupełnie jej nie odpowiadają. Wszystko próbuje załatwić swoimi sposobami bez aktów przemocy i rozlewu krwi.

Chociaż niektórzy bohaterowie są fikcyjni, to losy Saint-Malo i budynku biblioteki Escobar przedstawił zgodnie z prawdą historyczną. Gmach doszczętnie spłonął w 1944 roku, po czym został odbudowany. Polecam. To książka o miłości i literaturze.

Krystyna Fecko

Recenzje innych książek znajdziesz tutaj

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *